Starostlivosť o čalúnený nábytok všeobecne
O čalúnenú pohovku sa treba pravidelne starať. Môžeme predĺžiť jeho životnosť a zachovať jeho pôvodný vzhľad dlhšie.
V prvom rade, čalúnený nábytok by sa mal používať v súlade s odporúčaniami výrobcu. Nesmie byť preťažený sedením väčšieho počtu osôb, ako je určený, skákaním detí, sedením na častiach, ktoré nie sú určené na sedenie – lakťové opierky, operadlá, sklápacie časti a podobne. Čalúnený nábytok sa neodporúča vystavovať priamemu slnečnému žiareniu alebo ho umiestňovať v tesnej blízkosti zdroja tepla. Materiál čalúnenia na pohovke je obzvlášť škodlivý:
Slnečné svetlo – ničí pevnosť textilných vlákien, spôsobuje vyblednutie
Teplé radiátory alebo vykurovacie potrubia – vysušujú vlákna, spôsobujú vyblednutie
Prach – abrazívne častice ničia štruktúru tkaniny – odporúčame pravidelné vysávanie s vhodnými nadstavcami
Extrémne potenie, maz, kozmetika – ničí farebný pigment
Ostré predmety – sponky, šperky, zipsy – poškodzujú povrch a štruktúru látky
Starostlivosť o poťahové látky
Pravidelná denná starostlivosť – prach zľahka odstráňte (zbytočne netlačte) suchou mäkkou kefou, špongiou alebo bavlnenou handričkou.
Vysávajte vysávačom raz týždenne – využite menší sací výkon a špeciálny nadstavec na čalúnenie.
Nepoužívajte parné čističe a nečistite povlak silným tlakom a predmetmi, ktoré by mohli poškodiť tkaninu. Nepoužívajte benzínové čistiace prostriedky ani acetón.
Odstránenie škvŕn na tkanine
Škvrny spôsobené rozliatím sa musia okamžite odstrániť. Škvrny neotierajte, len ich čo najskôr opatrne odsajte nanesením čistých handričiek. V prípade tuhších nečistôt používame na odstránenie nečistôt lyžicu. Čistite jemne, vyhnite sa treniu a pracujte od okraja škvrny do stredu, aby ste zabránili šíreniu škvrny a/alebo prenikaniu hlbšie do materiálu sedadla. V prípade, že škvrna stále zostáva, jemne ju očistite vlhkou handričkou a mydlovým roztokom s neutrálnym pH. Prebytočnú vlhkosť utrite papierovým obrúskom a poťah nechajte vyschnúť. V prípade potreby postup opakujte. Na sušenie nepoužívajte sušiče vlasov ani iné zdroje priameho tepla!!
Vždy by ste sa mali obrátiť na pomoc odborníkov, ak neviete, čo robiť so špinavým poťahom.
Starostlivosť o koženku
Niektoré farbené textílie, napríklad džínsovina, môžu na koženke kvapkať farbu, najmä svetlejšie farby.
Pravidelná každodenná starostlivosť – prach zľahka odstráňte bavlnenou handričkou alebo špongiou jemne navlhčenou vo vode alebo mydlom s neutrálnym pH. Nepoužívajte abrazíva, parné čističe a nečistite povlak silným tlakom a predmetmi, ktoré by mohli koženku poškodiť. Nepoužívajte benzínové čistiace prostriedky ani acetón.
Ak je to potrebné, navlhčite čistú mäkkú bavlnenú handričku alebo špongiu vodou s neutrálnym mydlom, dôkladne vyžmýkajte a prejdite po znečistených častiach. Handričku dôkladne opláchnite a opakujte podľa potreby.
Odstránenie škvŕn na koženke:
Škvrnu čo najrýchlejšie odsajte a utrite ju absorpčnou handričkou alebo špongiou, ak je tekutá. V prípade tuhších nečistôt použijeme na odstránenie nečistôt malú lyžicu. Vždy pokračujte od okraja škvrny do jej stredu, aby ste zabránili šíreniu škvrny. Škvrnu zbytočne neotierajte, pretože by sme mohli spôsobiť, že nečistoty preniknú hlbšie do materiálu sedadla. Vlhkou handričkou navlhčenou mydlovým roztokom s neutrálnym pH odstránime škvrnu jemnými krúživými pohybmi.Prebytočnú vlhkosť odsajte papierovou obrúskou a nakoniec povrch dôkladne osušte suchou handričkou. Na sušenie nepoužívame sušiče vlasov ani iné zdroje priameho tepla!!
Vždy by ste sa mali obrátiť na pomoc odborníkov, ak neviete, čo robiť so znečisteným poťahom.
Starostlivosť o prírodnú kožu:
Pravidelná denná starostlivosť – prach ľahko odstráňte bavlnenou handričkou alebo špongiou, jemne navlhčite vodou a dôkladne vyžmýkajte.
Prípadne môžete použiť špeciálne čistiace prostriedky na kožu, ale iba tie, ktoré odporúča dodávateľ konkrétnej kože použitej na vašej sedačke. Nie prostriedky, ktoré sa všeobecne predávajú na kožu. Každý výrobca koží používa svoje vlastné špecifické postupy činenia kože, a preto odporúča špecifické prostriedky na jej ošetrenie.
Na čistenie a impregnáciu používajte výlučne špeciálne prostriedky. Bežné čistiace prostriedky by mohli nenávratne poškodiť povlak. Po čistení sedadlo nikdy nesušte fénom alebo na priamom slnečnom svetle. Slnečné svetlo môže urýchliť viditeľné opotrebovanie poťahu. Dlhodobé vystavenie priamemu UV žiareniu môže nielen zmeniť farbu poťahu, ale tiež spôsobiť oslabenie vlákien.
Škvrny z kávy, vína, džúsu, mlieka, čaju: odstráňte pomocou absorpčného papiera a jemne očistite špongiou a vodou obsahujúcou neutrálne mydlo.
Žuvačka: odstráňte nanesením ľadu do plastového vrecka a jemne zoškrabte lyžičkou, aby nedošlo k poškodeniu látky.
Krv: odstráňte studenou vodou, prípadne neutrálnym mydlom.
Sviečkový vosk: odstráňte opatrným žehlením na absorpčný papier. Jemne utrite vlažnou vodou a neutrálnym mydlom
Čokoláda, džem, sirup a ovocie: jemne odstráňte lyžičkou a umyte vlažnou vodou a neutrálnym mydlom.
Kozmetické škvrny: očistite 20% alkoholom.
Moč: odstráňte bezfarebným octom zmiešaným s vodou v pomere 1 diel octu a 2 diely vody. Škvrnu striedavo utierame vlhkou a suchou handričkou.
Špeciálne úpravy tkanín a ľahko čistiteľné textílie: odporúčané pre domácnosti s menšími deťmi alebo domácimi miláčikmi.
Impregnácia – predlžuje životnosť sedadla a chráni ho pred vyblednutím farieb. Niektoré poťahové látky sú impregnované od výrobcu, alebo môžete kryt impregnovať ihneď po zakúpení. V oboch prípadoch by sa impregnácia mala opakovať podľa stupňa používania sedadla, v priemere raz za šesť mesiacov až rok. Látka bude odolnejšia voči znečisteniu v dôsledku pravidelnej impregnácie a lepšie odpudzuje vodu.
Zároveň bude lepšie chránený pred slnečným žiarením. Pokiaľ ide o čistenie, používajte výlučne špeciálne prostriedky na látkové poťahy. Vyberte si taký, ktorý nepustí farbu.
Ľahko čistiteľné látky – už pri výrobe látky sa látka impregnuje, alebo je vyrobená technológiou alebo pridaním materiálu, ktorý prirodzene zvyšuje jej odolnosť voči nečistotám a umožňuje jednoduchšie odstránenie nečistôt.
Aké zmeny vzhľadu poťahu sú bežné počas používania?
Pri použití čalúneného nábytku je normálne, že skôr alebo neskôr sa vzhľad poťahovej látky zmení pôsobením rôznych faktorov. Na väčšine poťahových látok sa opotrebovanie objavuje v dôsledku trenia. Žmolkovanie – vytváranie malých guľôčok alebo fuzzing – tvorba krátkych chĺpkov sa môže vyskytnúť aj pri bežnom používaní. Žmolkovanie je prirodzenou vlastnosťou všetkých textilných vlákien a nejde o predčasné opotrebovanie alebo zníženú kvalitu tkaniny.
Prírodné žmolkovanie nie je dôvodom na reklamáciu a na údržbu je vhodné použiť odstraňovač žmolkovania.
KLASIFIKÁCIA TEXTÍLIÍ PODĽA POUŽITIA:
PRÍLEŽITOSTNÉ POUŽITIE V DOMÁCNOSTI
-textílie sú vhodné len na čalúnenie príležitostne používaných častí, nie sú vhodné na čalúnenie lakťových opierok, lemov, gombíkov a rúrkových konštrukcií.
- úplné poškodenie pri 6 000 otáčkach za minútu na stroji Martindale.
NENÁROČNÉ POUŽITIE V DOMÁCNOSTI
- textílie s nižšou povrchovou hmotnosťou, vhodné pre nenáročné použitie v obývacích izbách a spálňovom nábytku.
- úplné poškodenie pri 15 000 otáčkach za minútu na stroji Martindale.
- výrazné poškodenie, sploštenie – oslabenie nití, prípadne žmolkovanie povrchu.
BEŽNÉ POUŽITIE V DOMÁCNOSTI
- na používanie výrobku v domácnosti po celý deň a na bežné používanie vo verejných priestoroch.
- úplné poškodenie pri 25 000 otáčkach za minútu na stroji Martindale.
NÁROČNÉ POUŽITIE VO VEREJNÝCH PRIESTOROCH
-textílie pre oblasti s vysokou intenzitou namáhania – nábytok do reštaurácií, kín, divadiel.
- úplné poškodenie pri 30 000 otáčkach za minútu na stroji Martindale.
- žiadne viditeľné oder, povrch nie je narušený oderom.
POP | polypropylen | CV | viscosa, viskóza |
PES | polyester | PTFE | teflon (gore-tex) |
PAD | polyamid | PP | polypropylen |
PU | polyuretan | CO, BA | cotton, bavlna |
PAM | polyacryl | WO | wool, vlna |